This is a list of winners of various events held during Ciderfest 2016. The list will be updated as information comes in from various event convenors. Photos (where available) will appear on Facebook and through our Photos page on this site.

PHOTO CONTEST

24 Hours of Ciderfest

Grand Prize
($150 Gift Card from The Source)
Leanne Hudson

1st Prize
($50.00 Home Hardware Building Centre Gift Card)
Rebecca Warrellow

2nd Prize
($25.00 D’Aubin Family Meats Gift Certificate)
Denise J. Rice

3rd Prize
($25.00 Endless Shores Books Gift Certificate)
Jen Rice

People’s Choice Award
($50.00 End of the Line Pub Gift Certificate)
Patrick Difford

Youthful Vision Award
($50.00 Gift Card from The Source)
Mallory Marshall

Honourable Mentions
Lynn Main, Isaac Wilcox, Gillian Beckner, Maria Morrison
Libby Wilcox, Freya Warrellow

 

RUBBER DUCK RACE WINNERS

Winners will be contacted to collect their winnings if not already paid out.
1. Wendy Grant
2. Danièle Dumais-Kerr
3. Harrison Murphy
4. Sawyer Graves
5. Helen MacIntosh
6. Patrick Kirkham
7. Alana Bezanson
8. Len Ells
9. Myla Acker
10. Jo Shields
11. Stephanie Hanf
   

GRAND STREET PARADE

No parade held

CHILDREN'S/PET PARADE

1st Place - Bridgetown - A Magical Place 
2nd Place - Jill & Jacks
3rd Place - Filled with love-2 Bakers and a Pie

Pet Parade

Minature horses - Whisper and Warrior

 

   

CARDBOARD BOAT REGATTA

TBA

VERNON DAKIN CAR RALLY

1st Place - Inglewood Anihilators

2nd Place - Rumsey Lake Rumblers

3rd Place - 21Cheeseburgers

   

APPLE PIE CONTEST

Category - Apple Pie
1st - Hannah Hardy
2nd - Rose Durling
3rd - Eleanor Jackson

Category - Other
1st - Jamie Inglis (blueberry)
2nd - Lynn Moar (pumpkin)
3rd - Hazel Johnson (peach)

Category - Youth
1st - Gillian Buckner
2nd - Athena Denton-Humphreys

SOAP BOX DERBY

Ages 5-9 years
1st Place - Blake Leonard
2nd Place - Chris Leonard (blue car)
3rd Place - Chris Leonard (red car)
 
Ages 10-15 years
1st Place - Bryanna Carson
2nd Place - Haley D’Aubin
3rd Place - Jacob D’Aubin
 
Ages 16+
1st Place - Adam Carson
2nd Place - Christie D’Aubin
3rd Place - David Leonard
 
Best Time of the Day
1st Place - Bryanna Carson
2nd Place - Adam Carson
3rd Place - Blake Leonard
 
Best In Show
Nathan Robar
   

HORSESHOES TOURNAMENT

Winner Barry & Donna Mitchell

 

 

 


 

 

nsta logo

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd